BUJI-BUJI KABLOSU

Güne takmadığımız su tankı ile başlıyoruz, her detayı ile ilgilendiğimiz aracın bugün su fiskiyelerinden artık su gelmeli..

img_0995

Sorunun kaynağı su motorunu yerine takmadan motorun içinde sallandırmamızdan dolayı ucunun kalorifer hortumuna gelmesi ve yanması, neyse ki basit bir parça değiştirip sorunu ortadan kaldırıyoruz. Bu parçayıda üzerinde Denso ve Toyota yazdığı için saklayacağım.Hastalık işte..img_0997

Weberi ayarlayacağımızı söylemiştik, sırasıyla bobin distüribitör buji ve buji kablosunu halletmeliyiz ki avans ayarı yapıp, weberin jetting ayarını yapalım.

Öncelikle bujiler ile başlıyoruz. Aracın 2 kere servise girdiğini söylemiştik, motordan dolayı.

Aracın üzerinde 4 farklı buji çıkıyor. Biri denso, diğeri NGK, bosch ve markasız.. Türkiye’de neden işler böyle yürür? Hiçbir servisi suçlamıyorum. Ama zaten 4ü farklı bujiden buji aralıklarının da ölçülmüş olmasını bekleyemeyiz. Neyse ki doğru adresdeyiz, Eski bujileri NGK nın R versiyonu bujileri ile değiştiriyoruz. Bu arada 4AC’ de buji aralıkları 0.9 1.0. 1.1 olarak takılabilir.

Yeni Buji:

img_1001

Eski Bujilerden biri:img_0999

Ateşleme kabloları da 8mm silikon yüksek performanslı olanlar ile değişiyor, şuan için dist kapağını ve tevzi makarasını bulamadık ama araştırıyoruz. En azından bu kadarının bile fark edeceğini umuyoruz.

img_1006

Kabloları ve bujileri değiştirir değiştirmez ilk startta bile farkı görüyoruz. AFR değişiyor, ses değişiyor, titreşim değişiyor..Ateşleme bir araç için  bu kadar önemli..

img_1007img_1008

Bu arada tüm bu parçaları Yedpa’da Özel oto Cengiz bey’den temin ettik.

İnanmayacağınız kadar eski japon ve avrupa otomobillerinin yedekleri var. Zamanında bizim araçların farını sinyalini bile satmışlar. Çok yardımcı oluyorlar, esnaflıkları muhteşem. Klasik amerikan/avrupa otomobiliniz varsa kesinlikle uğramayı ihmal etmeyin..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s